Program Sensi Jump Kids

Charakterystyka Programu Sensi Jump Kids

Program Sensi Jump Kids to autorski projekt dr. Zofii Niekurzak. Założeniem programu jest skupienie się na zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecka ze szczególnym zwróceniem uwagi na regulację układu nerwowego, stymulowanie równowagi i koordynacji ruchowej, rozładowanie napięcia nerwowego, pozbycie się stresu, zwiększenie pewności siebie oraz poczucia własnej wartości, poprawę postawy, poprawę uczenia się.

Program Sensi Jump Kids to nie tylko doskonała zabawa, ale także pełnowartościowa terapia, która wzmacnia mięśnie dziecka, korzystnie wpływa na rozwój cech motorycznych oraz zmniejsza nieprawidłowości w układzie ruchów dziecka. Poprzez skoki bez butów (w skarpetkach antypoślizgowych) na niestabilnym podłożu wzmacniają się wszystkie mięśnie kończyn dolnych, a w szczególności stóp co zapobiega powstawaniu płaskostopia. Poprawia się koordynacja i mobilność całego ciała. Terapia na trampolinie terapeutycznej Sensi Jump Kids znacznie mniej obciąża stawy skokowe i kręgosłup w porównaniu np. do biegania – jest zatem bezpieczna i zdrowa dla dzieci.

Dewizą Programu Sensi Jump Kids jest:

  • holistyczne podejście do dziecka podczas terapii na trampolinie Sensi Jump Kids,
  • terapia bez obuwia (w skarpetkach antypoślizgowych lub boso),
  • zastosowanie charakterystycznych dźwięków (metronom) oraz autorskiej muzyki relaksacyjnej poprzez słuchawki bezprzewodowe.

Holistyczne podejście oznacza spojrzenie na dziecko całościowo, biorąc pod uwagę całokształt jego stanu zdrowia fizycznego, jak i kondycję oraz samopoczucie psychiczne. Spojrzenie holistyczne na zdrowie człowieka to traktowanie człowieka jako integralną całość, a nie jedynie wycinek wymagający szczególnej uwagi. Całościowe ujęcie zdrowia człowieka zakłada także, że sfera fizyczna bezpośrednio oddziaływuje na sferę psychiczną i odwrotnie[1].

Trening bez obuwia. Człowiek urodził się bez obuwia i jest stworzony do funkcjonowania boso. Trenerzy jak i fizjoterapeuci potwierdzają, że ćwiczenia boso są najefektywniejsze. Ich zalety to: praca nad równowagą, utrzymanie prawidłowej postawy, napięcie oraz wzmacnianie mięśni, uelastycznianie stóp i stawów skokowych, zmniejszanie ryzyka kontuzji[2]. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Harvardzie wskazują, że uprawianie sportu bez obuwia jest o 5% efektywniejsze niż trening w butach. Obecnie na świecie obowiązuje trend powrotu do natury, co za tym idzie coraz więcej chętnych osób uprawia sport boso. Warto zwrócić uwagę na mieszkańców Afryki, którzy często żyją bez butów (polują, biegają) i nie ulegają kontuzjom. Dodatkowo mają lepszą odporność i budowę ciała[3].

Zalety zastosowania charakterystycznej muzyki: szybkie wyciszenie organizmu; uspokojenie myśli; osiągniecie wewnętrznego spokoju; zmniejszenie poziomu stresu, zwiększenie poczucia relaksu; poprawa pamięci i koncentracji; redukcja postrzegania bólu; poprawa funkcjonowania mózgu; korzystny wpływ dla serca[4][5].

Michael Thaut[6] uważany w USA za twórcę muzykoterapii neurologicznej zidentyfikował jeden z kilku mechanizmów działania muzyki polegający na stymulacji rytmicznej i synchronizowaniu z rytmów biologicznych z  muzycznymi. „Poprzez mechanizm dostrojenia rytm reguluje funkcje fizjologiczne i behawioralne. Stymulacja rytmiczna ma wpływ na proces koordynacji i organizacji czasowej materiału zmysłowego, zwłaszcza w zakresie  kontroli motorycznej i mowy”(..). Dostrojenie słuchowe dotyczy także nastroju, który natychmiast dopasowuje się  do klimatu emocjonalnego muzyki[7].

Połączenie stymulacji ruchowej angażującej układ równowagi, z rytmicznymi elementami muzycznymi oraz muzyką relaksacyjną oparta na archaicznych rytmach (pentatonika)[8] jest nowym kierunkiem w interdyscyplinarnym i holistycznym podejściu do  terapii funkcji słuchowych, motorycznych i emocji. W programie Sensi Jump Kids, wykorzystywane są elementy rytmiczne dostarczające wrażeń rytmicznych w całym zakresie słyszenia: od częstotliwości niskich, aż do wysokich częstotliwości (od 0,5 kHz do 10 kHz). Metronomy są zróżnicowane częstotliwościowo, tak by każdy uczestnik programu Sensi Jump Kids, mógł wybrać sobie wg subiektywnej oceny sygnał komfortowy w danym momencie. Muzyka relaksacyjna jest komponowana w oparciu o zróżnicowane instrumenty, co daje możliwość wywoływania pożądanego efektu relaksu i obniżenia pobudzenia.

TRAMPOLINA TERAPEUTYCZNA SENSI JUMP KIDS

Trampolina ta w odróżnieniu od innych trampolin jest o wiele mniejsza, posiada niewielką powierzchnię do skakania, przez co wymusza na użytkowniku utrzymanie właściwej pozycji niezbędnej podczas terapii na niej. Dodatkowym elementem dołączonym do terapii na trampolinie jest zastosowanie autorskiego dźwięku tzw. metronom oraz autorskiej muzyki relaksacyjnej.

Celem projektu jest regulacja układu nerwowego (poprzez wywołanie procesu pobudzanie – hamowanie) oraz stymulowanie równowagi (z zastosowaniem dźwięku metronomu) poprzez skakanie na trampolinie według określonych sekwencji: wolno, szybko.

Autorki projektu opracowały następujące  programy regulacyjne :

  1. Powtarzalne skakanie na trampolinie terapeutycznej jednorazowo łącznie 5 minut według określonej sekwencji: 1 minuta wolno, 1 minuta szybko (przy zachowaniu odpowiedniej pracy oddechu) z zastosowaniem dźwięku metronomu (1-2 minut) i muzyki relaksacyjnej (3 minuty), po zakończonych skokach pozytywnie wpływa na regulację układu nerwowego (Schemat 1).
  2. Powtarzalne skakanie na trampolinie terapeutycznej jednorazowo 2,5 minuty w słuchawkach z dźwiękiem metronomu według określonej sekwencji: zamiennie 30 sekund wolno, 30 sekund szybko (przy zachowaniu odpowiedniej pracy oddechu) pozytywnie wpływa na stymulowanie równowagi (Schemat 2).
  3. Kilkukrotne skakanie na trampolinie w ciągu dnia stosując zamiennie sekwencję 5 minutową i 2,5 minutową pozytywnie wpływa na regulacje układu nerwowego i stymulowanie równowagi.

Przypisy:

  1. Holistyczne podejście do zdrowia
  2. JUMPit PROGRAM. Materiały szkoleniowe…, dz. cyt.
  3. Tamże
  4. Dlaczego warto słuchać muzyki
  5. Słuchanie relaksacyjnej muzyki – 10 korzyści
  6. M.H. Thaut: Rhythm, music and the brain: scientific foundations and clinical applications. New York, Routledge, 2005.
  7. E.Galińska: Znaczenie muzykoterapii w rehabilitacji neurologicznej, Psychiatria Polska 2015;49(4);s. 835-846.
  8. Pentatonika i skala bluesowa